Копия Случайная новость

Рекреация – от лат. Recreatio  — восстановление; франц. recreation – развлечение, отдых, перемена действия, исключающая трудовую деятельность и характеризующие пространство, связанное с этими действиями.

Контакты

04111 Украина г.Киев ул.Салютная 1-Б
Телефон офиса:
тел. (044) 599-5332
тел. (044) 227-8149
Наши сайты:
www.ecotour.com.ua
www.team.biz.ua
www.aat.ecotour.com.ua
www.info.ecotour.com.ua
Наша почта:
tkv@ecotour.com.ua
info@ecotour.com.ua

ПоискГеоконфліктологічна характеристика вболівальників футбольних клубів частина 17

Анастасія Ступачаенко

магістр географії рекреації та туризму

кафедри географії України

географічного факультету

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

аналітичний огляд для екотур-інфо

Євро 2012 «Фанати – міфи і реалії»

1.3. Геоконфліктологічна характеристика вболівальників футбольних клубів

Нідерланди

Нідерланди подарували світу тотальний футбол, а також чимало яскравих гравців, які завжди вирізнялися вмінням забивати. У 1889 році Пім Мулір заснував у Гаазі Нідерландський союз футболу й атлетики (НСФА), до складу якого увійшли дев'ять клубів, при цьому сам 24-літній піонер очолив новостворену організацію.
Щоправда, дебютний турнір бід проводом НСФА виявився безсистемним - кожний клуб самостійно вирішував коли і з ким грати свої матчі. В 1895 році шанувальники легкої атлетики обрали окремий шлях розвитку, а шматок спортивного осередку, що залишився, змінив назву на Футбольний союз Нідерландів (ФСН). Офіційні змагання під його егідою розпочалися в сезоні-1897/98. У 1904-му цей самий ФСН став одним із засновників ФІФА, а рік потому збірна Нідерландів провела й перший міжнародний матч, суперником в якому стала, звісна річ, команда сусідньої Бельгії. До речі, наприкінці 2009 року історія протистояння цих країн налічувала вже 124 зустрічі.

Сорокарічний ювілей футбольного союзу не залишився поза увагою голландської монархії, і в 1929-му Її Величність взяла організацію, яка користувалася великим авторитетом серед прихильників здорового способу життя, під власний патронат. З тієї пори ФСН отримала назву Королівська футбольна асоціація Нідерландів (КФАН), хоча й виявилася не єдиною спілкою футболістів країни. Адже місцеві католики та протестанти на той час встигли обзавестися окремими федераціями.
З'їхатися під один дах їм довелося у 1940 році - за наказом німецької адміністрації. Щоправда, по закінченні Другої світової війни КФАН так і залишилася монолітною. У країні, де міжконфесійне протистояння було звичним та, здавалося, нездоланним явищем, футболу вдалося зруйнувати зовсім не віртуальний бар'єр.  Втім, на зміну цим проблемам прийшли інші. Наприкінці 1940-х - на початку 1950-х через те, що КФАН відмовлялася відкривати шлях професіональному футболу, багато голландців виїхали на заробітки до Франції та Італії. Така тенденція тривала до 1953 року, коли в Нідерландах вирішили зіграти два благодійних матчі для збору грошей жертвам повені. Збірна, що була зібрана з місцевих вундеркіндів, програла Данії - 1:2, в той час як професіонали в Парижі переграли набагато міцніших французів - 2:1. Ці результати переконали КФАН, і за рік футбол перейшов на професіональні рейки.
А на повний голос голландський футбол заявив про себе у 1970-ті. Збірна, що мала на вістрі атаки незрівняного форварда "Аякса" Йохана Кройффа, вийшла у фінал чемпіонату світу-1974 у Німеччині, а чотири роки потому повторила цей результат і в Аргентині. Голландці програли обидва вирішальних матчі, але показали вражаючу гру, яку охрестили "тотальним футболом".
Час тріумфу настав для помаранчевих на ЧЄ-1988, у фіналі якого вони перемогли команду СРСР (2:0), що її очолював Валерій Лобановський. Архітекторами тієї перемоги стали наставник Рінус Міхелс та ударне тріо - Руд Гулліт, Марко ван Бастен і Франк Рейкард. Ці імена завжди будуть пам'ятати голландські вболівальники разом з іменами інших співвітчизників, що залишили слід у світовому футболі: Йоханом Нескенсом, Віллемом ван Ханегемом, Рудом Кролом, Рональдом Куманом, Деннісом Бергкампом, Едвіном ван дер Саром чи Кларенсом Зедорфом. Авторитет клубного футболу продовжують зміцнювати "Фейєнорд", "Аякс", ПСВ й не такі титуловані "Алкмар" та "Твенте". На ЧМ-2006 чотири збірні - Нідерландів, Австралії, Південної Кореї та Тринідаду й Тобаго - очолювали голландські наставники. Гарний приклад гравцям та тренерам подають і футбольні функціонері Країни тюльпанів - такі, як Карел Лотсі, Лодевейк Брунт, Йос Колер, Йо ван Марле та Метью Спренгерс. Більшість з них відіграли значну роль у розвитку УЄФА. А в березні 2009 року цю славну когорту поповнив Міхаель ван Праг - президент КФАН, який став членом Виконавчого комітету УЄФА.
Ще одного важливого рубежу досягли Нідерланди 8 квітня 1978 року, коли КФАН стала першою (й наразі залишається єдиною)асоціацією світу, де зареєстровано більше мільйону членів - ювіляром був Ар'ян Крюйсінга. Між тим за підсумками сезону-2008/09 голландська федерація об'єднувала вже біля 1,2 млн. осіб, включаючи понад 112 тисяч жінок і дівчат.

 

Голандські ФК: Аякс (антирасисти, аполітичні, помірно ліві), Фейенорд Роттердам (праві, ультраправі), ПСВ Ейндховен (праві, ультраправі), Ден Гааг одні з радикально-правих у Європі, Гераклес Алмело, Ексцельсіор Роттердам (ліві), АЗ Алкмаар (аполітичні).

Голландці завжди відрізнялися барвистою підтримкою і національною єдністю. Вони досить спокійні, але в клубних турнірах між собою дуже часто трапляються бійки. На ЧЄ-2012 швидше за все візьмуть оборонну сторону і будуть вичікувати нападу інших. Підтримка 6, Хуліганіз 6.