Копия Случайная новость

Рекреация – от лат. Recreatio  — восстановление; франц. recreation – развлечение, отдых, перемена действия, исключающая трудовую деятельность и характеризующие пространство, связанное с этими действиями.

Контакты

04111 Украина г.Киев ул.Салютная 1-Б
Телефон офиса:
тел. (044) 599-5332
тел. (044) 227-8149
Наши сайты:
www.ecotour.com.ua
www.team.biz.ua
www.aat.ecotour.com.ua
www.info.ecotour.com.ua
Наша почта:
tkv@ecotour.com.ua
info@ecotour.com.ua

ПоискГеоконфліктологічна характеристика вболівальників футбольних клубів частина 13

Анастасія Ступачаенко

магістр географії рекреації та туризму

кафедри географії України

географічного факультету

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

аналітичний огляд для екотур-інфо

Євро 2012 «Фанати – міфи і реалії»

1.3. Геоконфліктологічна характеристика вболівальників футбольних клубів

Данія

Гра мільйонів почала розвиватися у Данії задовго до того, як була заснована Англійська футбольна асоціація. Заснований 18 травня 1889 року Датський футбольний союз (ДФС) став першою національною федерацією на теренах Європи. Втім, її президент Маркманн розумівся на тонкощах нової грі гірше, ніж у крикеті чи тенісі, а з 20 копенгагенських клубів лише один спеціалізувався на футболі.
До берегів датських майбутню гру мільйонів імпортували британські робітники, які з 1847 року будували тут залізницю. На відміну від крикету, який теж потрапив сюди з Туманного Альбіону, але культивувався виключно привілейованими верствами суспільства, футбол завжди вважався народною розвагою. Напевне, саме тому помітну роль в його популяризації серед населення зіграла робоча партія. А в жовтні 1879-го "Копенгаген", що тоді об’єднував близько 70 гравців, презентував англійську забаву на публіці. Згодом столичний клуб заснував навіть власну дитячу секцію. Він же 16 грудня 1883 року організував і виставковий товариський матч.

У першому міні-турнірі, який ДФС провів у 1889-му, взяли участь 7 копенгагенських клубів. Із часом футбол почав поширюватися за межі міста, і в 1913 році відбувся прем’єрний чемпіонат країни, щоправда повноцінна ліга з 10 командами була сформована в Данії лише в сезоні-1929/30. Ще сім років знадобилося для створення другого дивізіону, а одразу після закінчення Другої світової війни з'явився і третій. Первісна структура внутрішніх змагань - по 12 команд у кожній з ліг - зберігалася до 1958 року, після чого схему "осінь-весна" змінив інший формат із завершенням сезону в листопаді. Лише у 1992-му, напередодні найвизначнішого міжнародного успіху данців, побачила світ тутешня суперліга, яка повернулася до європейського календаря. І в перші п'ять років її існування чемпіонський титул здобували різні клуби.
Чи було це свідченням розвитку місцевого футболу, чи ні - достеменно невідомо, хоча самим нащадкам принца Гамлета така швидкоплинна зміна "королів" подобалась. Пишалися вони, до речі, й тим, що першим президентом створеного у 1954 році УЄФА був їхній співвітчизник - та голова ДФС - Еббе Шварц. Хоча загалом роки, на які припала його багаторічна каденція, важко назвати періодом розквіту футбольної Данії. Адже якщо на заході Європи гра упевнено переходила на професійні рейки, то на півночі та сході панували любителі.
Лише у 1971 році ДФС дозволив захищати кольори національної збірної футболістам, що грали в закордонних чемпіонатах. І після двох десятиліть футбольного забуття, протягом яких єдиним проблиском виявилося хіба що срібло Олімпіади-1960, у 1977 році вихованця провінційного "Вейле" Аллана Сімонсена, котрий тоді виступав у Німеччині, захищаючи кольори "Боруссії" з Дортмунда, визнали найкращим футболістом Європи. А в 1978-му на новий рівень вийшов увесь датський футбол, коли 39 з 48 місцевих команд позбулися аматорського статусу. Ну а піонером професіонального руху вісім років потому виявився "Брондбю".
Окрім того, від початку 1980-х перемогу за перемогою почула здобувати на міжнародній арені й збірна країни, відсвяткувавши нарешті у 1992 році тріумф на чемпіонаті Європи. Загалом данці успішно кваліфікувалися на 10 з 14 останніх великих турнірів. Багато їхніх зірок демонстрували свій клас у складах найкращих клубів Старого Світу. Проте частіше за інших все ж таки згадують Мікаеля Лаудрупа, якого у 2007-му було визнано найвидатнішим гравцем в історії національного футболу. Визначною особою є й Мортен Ольсен. Майстерний захисник, який в 1989 році першим підкорив позначку "100 матчів за збірну", на відмінно проявив себе і в ролі тренера. Попрацювавши чимало за кордоном, цей фахівець у 2000 році очолив головну команду країни. А 10 жовтня 2009 року, у 100-му поєдинку під його керівництвом, що також є рекордом, датчани здолали шведів (1:0), гарантувавши собі путівку на чемпіонат світу до ПАР.

 

Хуліганський рух в Данії знаходиться ще в стадії становлення, але зростання угрупувань йде постійно. На даний момент реального беззаконня ще дуже мало, але тенденція показує, що зростання навряд чи зупиниться. Банди є у всіх клубів, але деякі настільки малі і незначні, що розповідати про них просто немає сенсу. Так само, як і скрізь, тут чітко простежується така тенденція: є клуб, який ненавидять буквально всі - "Брондбю". Банди, незважаючи на свою нечисленність, уже починають ділитися на правих і лівих. Рулять в Данії дві фірми. Хулігани столичного Брондбю і ФК Копенгаген. У клубу Aarhus Gymnastikforening радикально правий саппорт, яскраво виражений націоналізм, націонал-соціалізм і расова ненависть.

Данці ніколи не представляли собою сильно розвинений рух фанатизму, і мабуть з усіх країн на цьому чемпіонаті є винятком із правила. Зазвичай за Данію вболівають звичайні люди, які ніколи не мають конфліктів. Це пов'язано швидше за все і з тим що навіть клубний футбол в Данії має досить низький рівень і не дуже відвідуємий. Підтримка 3, Хуліганізм 2.