Копия Случайная новость

Рекреация – от лат. Recreatio  — восстановление; франц. recreation – развлечение, отдых, перемена действия, исключающая трудовую деятельность и характеризующие пространство, связанное с этими действиями.

Контакты

04111 Украина г.Киев ул.Салютная 1-Б
Телефон офиса:
тел. (044) 599-5332
тел. (044) 227-8149
Наши сайты:
www.ecotour.com.ua
www.team.biz.ua
www.aat.ecotour.com.ua
www.info.ecotour.com.ua
Наша почта:
tkv@ecotour.com.ua
info@ecotour.com.ua

ПоискЧарівні Нивки

Центр Командної Взаємодії «Еко Тур»

спільно з КНУ ім. Тараса Шевченка презентує

Туристські маршрути міста Києва


Автор магістр географії рекреації та туризму

Лискіна Валерія

Е

Екостежка проходить на території парку «Нивки». Розрахована на школярів, студентів вузів та всіх інших, хто хоче дізнатися про природне середовище та історію парку «Нивки». Маршрут може бути використаний для проведення позакласного уроку, заняття, змагання у формі квесту, а також для прогулянкового, пізнавального та оздоровчого відпочинку. Протяжність екостежки становить 5 575 м. Орієнтовний час проходження з екскурсією – 3 год 35 хв. Можливість проходження – цілорічна.

П

Парк «Нивки» знаходиться у Шевченківському районі міста Києва. Створено парк у 1972 році рішенням Державного комітету УРСР по охороні природи на базі існуючих зелених насаджень у 1956 році. Ще раніше місцевість в районі нинішнього парку називалася «Васильчиковська дача» і була володіннями київського генерал-губернатора Іларіона Васильчикова.

Початок Парк за своїми природно-охоронними завданнями поділяється на дві частини - східну і західну, розділених залізничною колією. Східна його частина віднесена до загально державних природно-заповідних територій як парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, а західна - до аналогічних пам’яток, але місцевого значення. Біля парку є дві станції метро («Нивки» та «Берестейська»), трамвайна і тролейбусна зупинки, а посеред парку - зупинка електрички.

П

При вході до парку знаходиться оглядовий пункт №1 «Зелений театр». На півдні знаходиться невеликий мальовничій ставок, з півночі - побудований «Зелений театр». Раніше у парку був свій концертний зал «Юність», у 1958 році був побудований «Зелений театр» на 2700 місць (архітектор В. І. Чуприна). На сьогоднішній день приміщення театру використовується приватними організаціями для проведення концертів та інших заходів. Стан будівлі знаходиться у досить занедбаному вигляді.

Д

Далі рухаємось на північний схід (45°) вздовж 80 м по невеликій порослій ділянці ґрунтовою стежкою, яка виведе до другого ставка. Дійшовши до асфальтованої доріжки необхідно буде продовжити шлях на 170 м у східному напрямку (92°) до оглядового пункту №2. Направляючись до другого оглядового пункту, з південної сторони буде другий ставок – одне з улюблених місць диких качок у парку. Можна помітити, що дана частина парку достатньо облаштована. Вздовж стежки поставлені лавочки та урни. На протилежному березі знаходиться кафе «Парус» на воді, а через 150 м, розташовані ігропарк та автодром, вигляд яких не зовсім сучасний. Навпроти ігропарку, на сусідньому березі знаходиться парк катамаранів. Біля оглядового пункту №2 «Мальовничі водойми» починається третій штучний ставок. Загальна площа штучних водойм, які були створені вздовж річки Сирець, яка протікає по парку, становить 3 га. Можна помітити, що рослинність західної частини парку досить різноманітна. Загальне число наявних в цій частині парку дерев і кущів складає близько 65 видів.

Н

Найпоширенішими є: біла акація, дуб та клен різних видів, сніжноягідник білий, береза, туя західна. Далі прямуємо на південний схід (100°) впродовж 95 м, а дійшовши до середини озера, змінюємо напрямок на північний схід (67°) і прямуємо вздовж 190 м до невеличкого струмочка з південної сторони – річки Сирець. Отже, пройшовши 190 м від попереднього повороту ми опинимось біля невеликого струмочка з південної сторони – це те, що залишилось від річки Сирець. Річка живиться атмосферними опадами і численними джерелами, більшість яких відрізняється доброю питною водою. Щоб продовжити наш шлях необхідно продовжити рухатись у північно-східному напрямку (35°).

Ч

Через кілька метрів, можна побачити уявний кордон між західною та східною частиною парку у вигляді залізничної колії та станції «Рубежівської». Рухаючись далі, через 240 м, ми дістанемось оглядової точки №3 «Віковий дуб», біля якої з південного боку поряд із залізничною колією і проростає власне віковий дуб (300 років), який охороняється природно-заповідним фондом України. Взагалі у парку налічується понад 90 видів вікових дерев. Від оглядового пункту №3, направляючись на південний схід (130°), потрібно перетнути «кордон», тобто пройти залізничну колію, і вийти до доріжки з бетонними плитами. Цей шлях дорівнює всього 65 м. Після даного переходу ми опинимось на східній частині парку. Потім необхідно прямувати до четвертого оглядового пункту у північно-східному напрямку (50°) ще на 202 м. Стежка веде уздовж заболочених та зарослих ставків, з правої сторони, утворених річкою Сирець.

Т

Така місцевість зачаровує і справляє досить загадкове враження. Минувши заболочену місцевість, ми дістанемось оглядового пункту №4 «Біля Сирця». Тут, з північної сторони, можна побачити річку Сирець та як вона протікає під залізницею. Частина річки Сирець знаходиться у колекторі, подібно річці Либідь, що обмежує її діяльність і знищує природну екосистему, яка можлива вздовж русла ріки.

Загадкова стежка

П

Подивившись на людське втручання у природу, продовжуємо наш шлях на 55м у південно-східному напрямку (140°) вздовж зарослого ставка по ліву сторону. На останніх метрах буде невеличкий підйом по ґрунтовій стежці. Подолавши невеличкий підйом ми потрапимо до іншої горбистої місцевості. Тут можна побачити лоток стоку. На сьогоднішній день східна частина парку Нивки - це 44,94 га території, рельєф якої переважно горбистий. Для продовження маршруту треба направлятися асфальтованою доріжкою на південний захід (233°) упродовж 213 м. Протягом даного шляху з лівого боку буде невеличкий схил, а з правого, в пониззі, - вже знайома нам болотиста місцевість. Оглядовий пункт №5 «Загадкова стежка» Пройшовши попередній шлях, ми опиняємось на оглядовому пункті № 5 - "Загадкова стежкка". Він знаходиться на перехресті двох стежок, одна з яких веде на південний-схід - куди нам і потрібно рухатись приблизно 130 метрів. На перших метрах стежки були посаджені молоді ясеня. Якщо пройтись трохи далі, на 25 метрів, ми потрпляємо до яру, утвореного колись річкою Сирець. Подолавши відстань, на півничному сході, ми побачимо східці, якими потрібно скористатись і пройти ще 145 м здовж фруктового саду.

Містичний куточок

О

Оглядовий пункт №6 «Містичний куточок» Після пройденої ділянки маршруту ми підійдемо до оглядового пункту №6 «Містичний куточок». Тут побудована загадкова будівля, яка в минулому була дачею. Вона змінювала свої неофіційні назви в залежності від зміни власників, перетворюючись на дачу Любченко або дачу Кагановича, дачу Хрущова або дачу Коротченка. З цим похмурим сірим особняком пов'язані різні моторошні історії. Будівля декілька разів змінювала своє призначення, приходила в запустіння, поки на початку 90-х її не було продано приватним особам. Ті почали ремонт, але інфляція, мабуть, не дозволила їм реалізувати свої плани. На цей час головний корпус колишніх партійних дач так і стоїть покинутим, бо представляє собою захищену законом приватну власність.

Д

Далі прямуємо у північному напрямку (23°) по асфальтованій доріжці. Через 103 метри з лівої сторони ми побачимо ресторан «Родео», а з правої – невелику огороджену територію для катання на конях. Інколи їх можна тут спостерігати. Саме з цього місця починається бруківка. Нам потрібно пройти по ній 115 м направляючись на північний схід (40°) вздовж схилу. Коли ми дістанемось відкритої місцевості з клумбами та видом на ставок, нам необхідно буде змінити напрямок на північний (15°) і спуститися східцями по схилу, щоб вийти до ще двох ставків. Цей перехід дорівнюватиме 100 м.

О

Оглядовий пункт №7 «Мальовничі озера» Пройшовши 100 м, ми опинимось на оглядовій точці №7 «Мальовничі озера». З цієї точки відкривається гарний вид на два штучно створених ставка. Один із ставків, з південно-західної сторони, - порослий очеретом, інший, навпаки, рослинності майже не має. Взагалі площа створених ставків у східній частині парку становить 2 га. До них також відноситься ще один ставок, який знаходиться неподалік. До нього ми й підемо далі. Для цього нам потрібно обійти один з ставків. Отже, з оглядової точки № 7 нам необхідно пройти між двома ставками, направляючись на північний захід (300°) по асфальтованій доріжці. Вже через 50 м слід змінити напрямок на північний схід (50°) і пройтися вздовж вільного від рослинності ставка ще 140 м асфальтованою доріжкою. Потім, направляючись на південний схід (128°), треба подолати 133 м по невеликому підняттю, йдучи ґрунтовою доріжкою. Після того як ми пройдемо підняття (на малюнку зліва), ми дістанемось закритої місцевості, порослої акацією. Тут панує спокій. Можна не надовго зупинитися і подумати про щось своє.

Д

Далі наш шлях продовжується на південний захід (222°). Пройшовши 152 м ми опинимось на оглядовій точці №8. Оглядовий пункт №8 «Біля озера» розташований прямо перед ще одним ставком. Вода у ньому прозора. Пішовши на південний схід (114°) по асфальтованій доріжці, через 145 м у північно-східному напрямку буде невелика огороджена ділянка з місцями для перепочинку біля джерела з питною водою, спеціально для тих, хто відчуває спрагу (звичайно в теплу пору року). Далі рухаємось далі від попередньої зупинки. Пройшовши 50 м, ми дійдемо до східців, які виведуть нас до лісової місцевості.

П

Після того як ми піднімемось східцями довжиною в 100 м, ми опинимось на оглядовій точці №9 «Лісовий затишок» . Звідси ми потрапляємо до лісу. Ліс парку «Нивки» - це і природні, і штучні насадження, розташовані на 30 га площі. В цілому в східній частині парку ростуть більше 90 видів і форм дерев і кущів - це липа, клен, горіх, сосна звичайна, бук лісовий, береза звичайна оксамит амурський, черешня, слива і обліпиха. Місцями зустрічаються тополя, церцис канадський, абрикоса і груша. Прогулюючись по лісу потрібно рухатись асфальтованою доріжкою на північний схід (33°) впродовж 293 м, після цього змінити напрямок на південний схід (115°) і пройти ще 188 м, а далі зробити поворот на захід (265°) і вже ґрунтовою стежкою подолати 92 м.

П

Після попереднього переходу необхідно йти на південь (177°). Через 50 м почнеться невеличкий підйом, подолати який нам допоможуть східці. Таким чином, пройшовши ще 110 м, ми дістанемось оглядового пункту №10 «Сонячний майданчик». З даного місця відкривається вид на невелику церкву, яка досить не естетично огороджена зеленим забором.

М

Майданчик – чудове місце для короткого перепочинку. Отже, ми дістались оглядового пункту №11 «Загадкова будівля». З північної сторони можна побачити огороджений особняк, який по невідомій причині стоїть недобудований. Продовжуємо рухатись асфальтованою доріжкою, яка повертає на південний захід (225°). Пройшовши 255 м, з північно-західної сторони почнеться садова ділянка, з переважанням яблуневих дерев. Необхідно пройти вздовж неї ще 100 м. Після попереднього переходу ми дійдемо до яру з північно-західної сторони, біля якого побудували ресторан «Біля яру». В даній точці робимо поворот на південь (182°) і через 108 м потрапляємо до наступного оглядового пункту.

Т

Таким чином, ми дійшли до оглядового пункту №12 «Вихід до міста». В цьому місці ми знову повертаємось до міського ландшафту, від якого вже можна було відвикнути, пройшовши попередній шлях. Направляючись на захід (255°), через 50 м, з південно-західної сторони можна побачити пам'ятник, встановлений у 1974 році Дем'яну Коротченку, державному і партійному діячу УРСР. Щоб дістатись наступного оглядового пункту, прямуємо на північний захід (330°) уздовж 217 м. Пройшовши попередню відстань, ми опинимось поряд з адміністрацією парку «Нивки». Біля неї, з південно-західної сторони (215°), можна побачити невеликий ставок, зроблений у японському стилі.

П

Помилувавшись ставком, рушаємо у тому ж напрямку впродовж 47 м, після чого ми дістанемось оглядового пункту №13 «Чарівний куточок». Він являє собою мальовничу ділянку, порослу березою, кленом, бузком та хвойними деревами. Від даного пункту рухаємось далі на північний захід(315°) по сходам до залізничної станції «Рубежівська» і переходимо знову на західну частину парку (відстань дорівнює 187 м). Після того як ми знов опинилися у вже знайомій нам частині парку, продовжуємо маршрут у південно-західному напрямку (243°). Через 20 м ми дійдемо до великої галявини, яка буде з південно-східної сторони. На початку маршруту ми вже проходили повз неї. А зараз є можливість скористатись цією галявиною і трохи перепочити.

Д

Далі йдемо впродовж 65 м і повертаємо на південний схід (145 °) біля вже знайомого нам ставка. Повернувши, необхідно пройтись 65 м асфальтованою доріжкою вздовж берега, а потім продовжити шлях у західному напрямку (250°) ще на 85 м, Після чого на півдні(265 °) можна буде побачити сходи, які виведуть нас до останнього оглядового пункту на маршруті. Після підйому сходами, через 40 метрів ми дістанемось останнього оглядового пункту №14 «Парк атракціонів». Він знаходиться біля входу до дитячого парку атракціонів. Прямуючи на захід (265°) ми пройдемо повз нього. Якщо час проходження маршруту та час роботи атракціонів співпаде – можна випробувати деякі з них, які ще працюють.

У

У кінці парку атракціонів знаходиться єдиний в Україні Музей циркового мистецтва. Засновник музею - заслужений діяч культури України Микола Кобзов. У створенні і накопиченні матеріалів для музею чималу роль зіграли артисти і ветерани цирку, які передавали в дар свої сімейні реліквії. Близько 2000 експонатів зібрано з різних країн, вони відображають розвиток циркового мистецтва не лише в Україні але і у всьому світі від 1848 року до сучасності. Вхід до музею безкоштовний. На півдні від музею можна побачити пам'ятник комсомольцям, який було встановлено ще в 20-х роках.

П

Після побаченого рухаємось до початкової точки на північ (336°), де через 80 м, потрібно спуститись сходинками до ставків. Спустившись донизу, ми опинимось біля кафе на воді «Парус». Після цього пройшовши 155 м у південно-західному напрямку (242°) і повернувши на північ(330°), через 72 метри ми дістанемось початкової точки маршруту. А, отже, наша подорож екостежкою підійшла до кінця.

О

Основна ідея створення даної екостежки – виховання культури поведінки людей в природі та ознайомлення з цікавими фактами створення і розвитку району. За допомогою таких стежок поглиблюються і поширюються знання екскурсантів про природу (рослинний і тваринний світ, геологічну будову місцевості та інше), удосконалюється розуміння закономірностей біологічних і інших природних процесів. Це підвищує відповідальність людей за збереження навколишнього середовища, сприяючи вихованню почуття любові до рідної природи, до своєї Батьківщини.

Продивитись фото стежки "Чарівні Нивки"

 
 • images/stories/recreat1/01.jpg
 • images/stories/recreat1/02.jpg
 • images/stories/recreat1/03.jpg
 • images/stories/recreat1/04.jpg
 • images/stories/recreat1/05.jpg
 • images/stories/recreat1/06.jpg
 • images/stories/recreat1/07.jpg
 • images/stories/recreat1/08.jpg
 • images/stories/recreat1/09.jpg
 • images/stories/recreat1/10.jpg
 • images/stories/recreat2/011.jpg
 • images/stories/recreat2/012.jpg
 • images/stories/recreat2/013.jpg
 • images/stories/recreat2/014.jpg
 • images/stories/recreat2/015.jpg
 • images/stories/recreat2/016.jpg
 • images/stories/recreat2/017.jpg
 • images/stories/recreat2/018.jpg
 • images/stories/recreat2/019.jpg
 • images/stories/recreat2/020.jpg
 • images/stories/recreat3/021.jpg
 • images/stories/recreat3/022.jpg
 • images/stories/recreat3/023.jpg
 • images/stories/recreat3/024.jpg
 • images/stories/recreat3/025.jpg
 • images/stories/recreat3/026.jpg
 • images/stories/recreat3/027.jpg
 • images/stories/recreat3/028.jpg
 • images/stories/recreat3/029.jpg
 • images/stories/recreat3/030.jpg
 • images/stories/recreat4/p009.jpg
 • images/stories/recreat4/p031.jpg
 • images/stories/recreat4/p032.jpg
 • images/stories/recreat4/p033.jpg
 • images/stories/recreat4/p034.jpg
 • images/stories/recreat4/p035.jpg
 • images/stories/recreat4/p036.jpg
 • images/stories/recreat4/p037.jpg
 • images/stories/recreat4/p038.jpg
 • images/stories/recreat4/p039.jpg
 • images/stories/recreat4/p040.jpg
 • images/stories/recreat5/p041.jpg
 • images/stories/recreat5/p042.jpg
 • images/stories/recreat5/p043.jpg
 • images/stories/recreat5/p044.jpg
 • images/stories/recreat5/p045.jpg
 • images/stories/recreat5/p046.jpg
 • images/stories/recreat5/p047.jpg
 • images/stories/recreat5/p048.jpg
 • images/stories/recreat5/p049.jpg
 • images/stories/recreat5/p050.jpg
 • images/stories/recreat6/p051.jpg
 • images/stories/recreat6/p052.jpg
 • images/stories/recreat6/p053.jpg
 • images/stories/recreat6/p054.jpg
 • images/stories/recreat6/p055.jpg
 • images/stories/recreat6/p056.jpg
 • images/stories/recreat6/p057.jpg
 • images/stories/recreat6/p058.jpg
 • images/stories/recreat6/p059.jpg
 • images/stories/recreat6/p060.jpg